BATL : Uzņēmumus, kuros Lembergam atņemtas kontroles tiesības, sankcijas neskars

ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) Aivaram Lembergam un viņa kontrolē esošajām organizācijām noteiktās sankcijas neattiecas uz uzņēmumiem, kuros ar tiesas lēmumu Aivaram Lembergam atņemtas jebkādas kontroles un ietekmes tiesības, informē biedrība “Baltijas Asociācija – transports un loģistika” (BATL).

ASV uzlikto sankciju mērķis ir konstatēt un noņemt Aivara Lemberga politisko un ekonomisko ietekmi no jebkādām juridiskām un fiziskām personām. Kā norādījusi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītāja Santa Purgaile, sankciju mērķis nav negatīvi ietekmēt Latvijas ekonomiku un uzņēmējdarbību, ciktāl tā atbilst normatīvajiem aktiem un labai pārvaldībai.
Smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lietas prokurors Juris Juriss norādījis: “Ja Ventspils brīvostas infrastruktūra tiek norobežota no sankcijām pakļautajām personām, tad brīvosta var īstenot savu komercdarbību un nest peļņu ne tikai tās darbiniekiem, bet arī valstij kopumā. Uzņēmumos, kur ar tiesas lēmumu Lembergam atņemtas jebkādas kontroles un ietekmes tiesības, un tie nedarbojas viņa interesēs, sankcijām nevajadzētu tikt piemērotām.”
A.Lembergs ir patiesā labuma guvējs virknē uzņēmumu, un viņš šādā statusā ir reģistrēts LR Uzņēmumu reģistrā. Taču tas nekādā gadījumā nenorāda un neapliecina to, ka viņš kontrolē šos aktīvus un uzņēmumus. Šo uzņēmumu daļas jau kopš 2007.gadā neatrodas sankcionētās personas kontrolē, jo ir nodotas kriminālprocesa virzītāja ieceltā mantas glabātāja pārvaldē un kontrolē.
Starp tiem ir uzņēmumi “Ventbunkers”, “Ventspils Tirdzniecības osta”, “Kālija parks”, “Baltic Coal Terminal”, “Noord Natie Ventspils Termināls”, “Baltijas Ekspresis”.

BATL uzsver, ka gan no Latvijas valdības, gan arī no Ventspils brīvostā strādājošo uzņēmēju puses tiek darīts viss iespējamais, lai nodrošinātu ostas darba nepārtrauktību, un lai Ventspils ostā strādājošajiem uzņēmumiem netiktu apdraudēta saimnieciskā darbība.
Valsts pārņēmusi Ventspils un Rīgas brīvostu pārvaldes, un tiek veidota jauna valsts akciju sabiedrība, kas pārņems Ventspils brīvostas pārvaldību. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš izteicis pārliecību, ka līdz ar to ASV noteiktās sankcijas uz ostas darbību vairs neatiektos. Tajā pašā laikā BATL aicina atbildīgo ministriju atbildīgās amatpersonas būt kopā ar nozari, nedoties svētku atvaļinājumos, bet pēc iespējas ātrāk sniegt visu iespējamo atbalstu Ventspils brīvostas pārvaldei noteikto sankciju atcelšanai.
Ventspils brīvostā strādājošās kompānijas turpina darbu, un uzsver, ka uzņēmumu klientiem un darbiniekiem nav pamata bažām.